Kryštof Marek

Kryštof Marek je skladatelem, textařem, dirigentem, aranžérem a jazzovým pianistou, který od konce 80. let působí v mnoha hudebních a divadelních projektech v nejširším možném spektru hudebních žánrů. V letech 1999 – 2003 působil jako dirigent v plzeňském divadle J. K. Tyla, kde kromě nastudování deseti titulů uvedl spolu s Antonínem Procházkou svou vlastní jazzovou operetu Kristián II.

V současné době působí jako dirigent v Hudebním divadle Karlín, kde aktuálně diriguje 7 titulů. K divácky úspěšnému představení Limonádový Joe napsal 5 nových písní. Je stálým hostem Českého národního symfonického orchestru. V rámci festivalu Prague Proms dirigoval například koncerty Hollywood Night, Jazz meets Symphony (James Morrison, Lalo Schifrin), Bobby Shew Night, Semafor „50“ a mnoho dalších.  Komponuje a aranžuje hudbu pro bigbandy – v poslední době zejména pro Bigband sv. Blažeje, se kterým vystoupil v roce 2008 na prestižním jazzovém festivalu ve švýcarském Montreux a v roce 2010 v Londýně. V roce 2010 dirigoval světoznámý Metropole Orchestra na jazzovém festivalu v Haagu v rámci projektu norské zpěvačky Silje Nergaard. V březnu 2011 se uskutečnila premiéra představení Jiřího Srnce Legendy magické Prahy v Laterně Magice, kde je autorem hudby. V průběhu let také dirigoval tzv. Koncerty hvězd na Žofíně, pro které také z valné většiny vytvářel orchestrální aranžmá.

Na jaře 2012 se uskutečnila premiéra autorovy nejnovější kompozice – Sinael  jazz symphony. V dubnu téhož roku se konala v pražském paláci Žofín premiéra houslového koncertu Klíč k zahradám, který napsal pro vynikající houslistku Gabrielu Demeterovou. Premiéra se konala v rámci koncertu Mé filmové lásky, který pro Gabrielu aranžérsky připravil a nastudoval. Výrazná je spolupráce s Českým rozhlasem, v rámci které do dnešní doby zrealizoval 7 hudebních dramatizací. Jako klavírista již 14 let spoluvytváří Josef Vejvoda Trio. S divadelní a uměleckou společností Studio DVA spolupracuje od roku 2010 (Hello, Dolly!, Vánoční koleda). Na svém kontě má mnoho vydaných CD (mj. Angels´Crying in My Head, Angels´Laughter in My Heart / www.bend.cz, feat . Tony Lakatos; Calm Presence / záznam jeho sólového klavírního vystoupení; Legendy magické Prahy / hudba z představení Laterny Magiky a v neposlední řadě nejnovější CD Vánoční koleda / písně z představení – které právě vychází).

Kryštof Marek