John Abercrombie

Během své více než čtyřicetileté kariéry se John Abercrombie zařadil mezi nejlepší jazzové kytaristy. Natočil téměř padesát alb, která zejména společnosti ECM pomohla etablovat se na poli komorního jazzu jako progresivní vydavatelství. Abercrombie začal hrát na kytaru ve čtrnácti letech. Už během studií na Berklee absolvoval turné s Johnnym Hammondem.

V roce 1969 se přestěhoval do New Yorku, kde hrál v kapelách bubeníků Chica Hamiltona a Billyho Cobhama. Rovněž se podílel na několika Cobhamových albech (např. Crosswinds, Total Eclipse a Shabazz), která udávala nový směr k propojování jazzu s ostatními styly, tzv. jazz fusion. Své první vlastní album Timeless nahrál Abercrombie s triem, tvořeným ještě klávesistou Janem Hammerem a bicistou Jackem DeJohnettem. S ním potom natočil ještě album Gateway, rovněž v triu, tentokráte však klávesy nahradil basista Dave Holland.

I v posledních desetiletích si Abercrombieho zvala ke spolupráci řada nejvýznamnějších jazzových umělců, ať už to byli např. kytarista, klavírista a skladatel Ralph Towner, kytaristé John Scofield a Joe Beck, saxofonista Jan Garbarek nebo baskytarista Eddie Gomez. V roce 2011 vydal Abercrombie album Speak to Me, které nahrál s klavíristou Marcem Coplandem pro vydavatelství Pirouet. Potom s kvartetem, tvořeným bubeníkem Joey Barronem, saxofonistou Joe Lovanem a basistou Drew Gressem natočili pro ECM album Within a Song.

Více než třicetiletá spolupráce s ECM stále pokračuje, ale vedle nahrávání John Abercrombie také intenzivně koncertuje. Kdysi v jednom rozhovoru prohlásil, že by rád byl vnímán jako „přímé propojení s historií jazzové hry na kytaru, překračující však některé hudební hranice.” A to nepochybně zůstane jeho odkazem.

John Abercrombie