Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno patří dnes k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období. Ročně vystoupí na cca 90 koncertech u nás i v zahraničí.

Sbor spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty (např. Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Leoš Svárovský, Jakub Hrůša, Ingo Metzmacher, Leopold Hager, Charles Dutoit, Sir Roger Norrington, Enoch zu Guttenberg, Mario Venzago, Hugh Wolff, Marc Soustrot, Jean-Claude Casadesus, Michael Tilson Thomas, Rafael Frühbeck de Burgos, Gerd Albrecht, Lawrence Foster, Zubin Mehta, Nikolaus Harnoncourt, Kurt Masur, Kaspar Zender, Dennis Russel Davies, Vladimír Válek, Marek Janowski, Yuri Simonov, Zdeněk Mácal, Libor Pešek, Tomáš Netopil, Manfred Honeck, Christoph Eschenbach, Gabriel Feltz, Adam Fischer, Eliahu Inbal, Neeme Järvi, Marco Letonja, Marcus Bosch, Yutaka Sado, Steve Slone, Juraj Valčuha, Simone Young, Marc Albrecht, Charles Olivieri-Munroe, Kees Bakels, Jonathan Nott, a další).

Je také pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů ve Vídni, Linci, Mnichově, Luzernu, Basileji, Berlíně, Frankfurtu, Stuttgartu, Ženevě, Londýně-BBC Proms, Eberbachu u Wiesbadenu, Lübecku, Pasově, Miláně, Římě, Turíně, Vatikánu, Paříži, Rennes, Nantes, Angers, Norimberku, Lipsku, Drážďanech, Barceloně, Madridu, Valencii, stejně jako v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Českém Krumlově atd.

Sbor nahrál řadu CD pro významná česká i evropská vydavatelství (Panton, Supraphon, Farao, Koch International, Sony Classical,  Arco Diva, Chesky-Records New York, Pronto, Antiphona, Pan Classics, Musikproduktion Dabringhaus, Discantica, Farao, ORF, Dacapo, Exton a další).

Svou vysokou kvalitu sbor potvrdil získáním dvou cen ECHO KLASSIK za rok 2007: titul „Soubor roku 2007“ za nahrávku Brucknerových Duchovních motet a titul „Nahrávka roku 2007“ za Lisztovo oratorium Kristus.

Úspěchy slaví i další nahrávky Českého filharmonického sboru Brno – P. Klenau “ Die Weise von Liebe und Tod des Cornetts Christoph Rilke”, byla nominována na prestižní dánskou cenu “Danish P2 Music Prize“ v kategorii symfonická nahrávka roku 2008. Nahrávka sklady B. A. Zimmermanna „Requiem für einen jungen Dichter“ získala v lednu 2009 cenu německých kritiků – „Preis der Deutschen Schallplattenkritik“. Nejvýznamnější kritický časopis v Japonsku Geijutsu Disc Review udělil v září 2011 Českému filharmonickému sboru Brno za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění „TOKUSEN“.        

Zakladatel, hlavní sbormistr a umělecký ředitel Českého filharmonického sboru Petr Fiala vystudoval brněnskou konzervatoř v oborech hra na klavír, dirigování a kompozice, jejíž studium pak dokončil na JAMU. Vedle pedagogické činnosti na konzervatoři a komponování se již třicet let úspěšně věnuje dirigování, především vokálně instrumentálních skladeb. Pod jeho vedením se Český filharmonický sbor Brno propracoval mezi špičková evropská tělesa a tuto náročnou pozici si trvale udržuje.

Od roku 2000 je asistentem ředitele a druhým sbormistrem ČFSB Jan Ocetek (*1972) - absolvent PdF MU - obor Hudební výchova, FF MU - obor Hudební věda a JAMU Brno - obor dirigování sboru pod vedením prof. Lubomíra Mátla. V roce 1993 založil Pěvecký sbor VOX IUVENALIS, který se stal v roce 2000 reprezentačním sborem Vysokého učení technického v Brně. S ním získal mnohá ocenění na mezinárodních sborových soutěžích u nás i v zahraničí. Je uměleckým ředitelem celostátní hodnocené přehlídky gymnaziálních sborů GYMNASIA CANTANT a pedagogicky působí jako interní doktorand na katedře kompozice a dirigováni JAMU Brno.

Činnost Českého filharmonického sboru Brno podporuje Jihomoravský kraj, Ministerstvo kultury ČR a statutární město Brno.

Český filharmonický sbor Brno