Bratislava Hot Serenaders

Orchestr Bratislava Hot Serenaders patří mezi jedno z mála úzce vyprofilovaných hudebních těles na Slovensku. Od svého založení v roce 1992 se jeho obsazení téměř nemění a osmnáct nadšenců se pravidelně setkává ve svém volném čase bez jediné větší prodlevy. Co je v dnešních, pro jakýkoli menšinový hudební žánr, neutěšených časech drží v takovém zápalu? Na prvním místě je to láska k hudbě, které věnují všechen svůj volný čas. Tato hudba přišla z Ameriky do Evropy koncem dvacátých let a nazývá se Hot Jazz, nebo Sweet and Dance Music. Díky tomu, že v Americe již i v létech dvacátých bujnel tzv. gramofonový byznys, jsou členové B.H.S. vášnivými sběrateli starých autentických nahrávek, ze kterých do pozdních ranních hodin píší notu po notě aranže. Ty pak nacvičí a v dobových oblecích, s brillantinou na hlavě, na jediný mikrofon a na autentické hudební nástroje interpretují k radosti stále větší a neskutečně oddané posluchačské obce. Na druhém místě je to opět láska k hudbě, tentokrát však z domova. Vznikla na Slovensku, nahrávala se tu v Bratislavě, tu v Praze, avšak měla jednoho společného jmenovatele; osobnost Františka Krištofa Veselého. Tento doyen slovenské populární hudby se proslavil hlavně počátkem let čtyřicátých množstvím šlágrů, ze kterých členové B.H.S. postupně, avšak rukou neomylnou, vybírají ty nejlepší.

Bratislava Hot Serenaders je dnes orchestr světového renomé. V roce 1994 soubor a jeho sólisté vyhráli velký festival zasvěcený právě hudbě 20-tých a 30-tých let ve francouzském Saint Raphael a získali tam cenu Sidney d’ Or. Pravidelně účinkují doma i v zahraničí na samostatných koncertech i jazzových festivalech, např.: Whitley Bay (Anglie 2008, 2006, 2004), Bohém Ragtime & Jazz Fesztivál (Maďarsko 2008, 2001), XXV. Československý Jazzový Festival Přerov (2008, 2002), Hořice Jazz Nights (ČR 2008), XI. Festival swingové hudby, Praha (2008), Pražské jaro (2006), „New Orleans - Visegrád” First Central-European Swing Festival (Maďarsko 2005), La Plus Grande Cave De Jazz Du Monde (Francie 2004), Salgotarian Jazz Festival (Maďarsko 2004), Breda Jaz Festival (Nizozemí 2003) atd.

Orchestr Bratislava Hot Serenaders zrealizoval vydání čtyř profilových CD: Prvé rendez-vous (1998), Cotton Club Stomp (2003), The Broken Record (2006) a Take It Easy (2008), a stejně tak dvou CD alb věnovaných Františku K. Veselému, nazpívaných Milanem Lasicou: Ja som optimista (2001) a Celý svet sa mračí (2002). Tato dvě alba zaznamenala nebývalý ohlas na celém Slovensku, Ja som optimista bylo dokonce celé dva měsíce najprodávanějším CD v konkurenci všech hudebních žánrů, v únoru 2002 mu byla udělena zlatá deska, v lednu 2003 deska platinová, spolu s deskou zlatou pro album Celý svet sa mračí. Výběr z obou CD posloužil k natočení prvního slovenského hudebního DVD Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders. V roce 2011 spatřilo světlo světa album Keď zastal čas, na kterém Milan Lasica přetextoval a spolu se Serenaders Sisters teké nazpíval patnáct slavných amerických šlágrů. Po dvě divadelní sezony účinkoval orchestr spolu s Milanem Lasicou ve stejnojmenném programu Ja som optimista v bratislavském Štúdiu L&S. Tento program byl sestavený ze šlágrů, které proslavil F. K. Veselý a obohacený vyprávěním o časech staré Bratislavy.

K nesporným úspěchům tělesa patří i to, že orchestr byl osloven, aby nahrál hudbu k úspěšným muzikálům a divadelním představením Někdo to rád horké (režie M. Lasica), Piano Revue (režie J. Nvôta ml.), Garedorbier (režie R. Polák), k operetě Pod cudzou vlajkou (režie R. Ballek) a hudbu k divadelní hře Radošinského naivného divadla Niekto to rád slovenské (autor St. Štepka), kterou zkomponovala pianistka orchestru Ľubica Salamon-Čekovská. V roce 2006 orchestr v rámci letního festivalu Viva musica! v Bratislavě úspěšně premiéroval originální jazzovou verzi světoznámého díla G. Gershwina Rhapsody In Blue s americkým pianistou Adamem Birnbaumem a toto dílo má jako jediný orchestr svého druhu v Evropě i nadále ve svém stálém repertoáru s pianistou Ladislavem Fančovičem.

Bratislava Hot Serenaders